Prusko-Rakouská válka
Monumentální 13 m vysoký obelisk u jehož paty dřímá bílý mramorový lev. Pomník ozdoben císařskou orlicí a vojenskými emblémy, vytvořil brněnský sochař J. E. Tomola.
Pomník byl slavnostně odhalen 27. 6. 1901.
Vpravo u silnice z Václavic do Vysokova, před plynárenským rozvaděčem.

